Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Nigdy dość mówienia o bezpieczeństwie w ZS nr 2 w Starej Wsi

09.11.2016

Kierując się powyższą zasadą  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II od początku września przystąpiła do projektu „Odblaskowa szkoła” przygotowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie. Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, ale że Szkoła w Starej Wsi jest Zespołem , w część działań włączeni zostali także gimnazjaliści.

Pierwszym działaniem było zadbanie o to, by uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i w inne elementy odblaskowe i by byli świadomi tego, dlaczego należy je nosić i jak to robić, by być widocznym przez kierowców.

Na ścianach klas i korytarzy pojawiły się gazetki tematyczne. Przeprowadzone zostały różnorodne konkursy: wiedzy o bepieczeństwie, plastyczne i literackie. Do szkoły zostali zaproszeni przedstawiciele policji z KPP w Limanowej, którzy uczyli najmłodszych bezpiecznego poruszania się po drodze. Nie mogło też zabraknąć próbnej ewakuacji pod okiem strażaków z PSP w Limanowej. Uczniowie, jak zwykle chętnie, przyglądali się wyposażeniu wozu strażackiego, a wszyscy chętnie brali udział w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa prowadzonym przez przedstawiciela straży pożarnej.

Aby uczniowie byli świadomi zagrożeń czyhających na drodze, zorganizowane zostało spotkanie z biegłym ds. wypadków drogowych, który także zwracał uwagę przede wszystkim na to, jak ważne jest noszenie odblasków

Odbyły się także dwie duże imprezy. Jedna, „Odblaskowe Święto Pieczonego Ziemniaka”, przeznaczona była dla młodszych uczniów. Towarzyszyło jej mnóstwo innych atrakcji: odblaskowy mecz piłki nożnej, budowanie odblaskowych bab z piasku, odblaskowe zabawy, a nawet odblaskowe sprzątanie terenu wokół szkoły. Druga impreza, „Odblaskowa środa”  przeznaczona była dla starszych uczniów, od klasy IV szkoły podstawowej. Uczniowie na „czerwonym dywanie” prezentowali swoje własne propozycje w bardzo różnych konkurencjach: odblaskowy bohater literacki, odblaskowa fryzura, odblaskowa moda, plakat zachecający do noszenia odblasków i odblaskowe hasło, głośno zaprezentowane przez każdą klasę.

W szkole działo się  o wiele więcej. Był tygodniowy pokaz polskiej niebezpiecznej drogi, były pogadanki na lekcjach i dodatkowe zajęcia dotyczące bezpieczeństwa. Dużą popularnością cieszyły się także Dni Profilaktyki, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Okazało się, że kolory mają moc terapeutyczną i mogą leczyć. Wpływają na nasze samopoczucie i budowanie pozytywnych relacji. Uczniowie uczyli się o tym podczas dnia czerwonego, niebieskiego i żółtego, które łączyły się z przygotowanymi spotkaniami (z policjantem, strażakiem) lub przygotowaną imprezą (odblaskową środą).

Uczniowie bardzo poważnie podeszli do wszystkich działań zachęcających do noszenia odblasków. Podczas świetnej zabawy dużo się nauczyli i, mimo że akcja się zakończyła, oni nie zapomną o tym, ze odblaski mogą uratować czyjeś życie.



Liczba wyświetleń: 3794
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne