Wszelkie prawa zastrzeżone
Po raz kolejny uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi brali udział w Short Term Exchange of Pupils w dniach od 9 do 14 października 2016 roku w ramach projektu Erasmus + Healthly Herbs Outlook. Tym razem projekt zaprowadził uczniów na antyczną wyspę , pełną tajemnic i starożytnych budowli, którą jest Cypr.
Zapewne Cypr kojarz się każdemu z nas z malutkim kawałkiem lądu pozostawionym przez naturę we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu, niemniej jednak historia Cypru nierozerwalnie łączy wiele kultur od greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej poprzez angielską i turecką.
Uczniowie mieli okazję zetknąć się nie tylko z kulturą Cypru ale również poznać przepiękne jego zakątki, antyczne budowle i ruiny przypominające o bardzo bogatej historii pełnej niekiedy niezwykłych zdarzeń. Tak więc uczestnicy mogli podziwiać w Limassol stary zamek i nowoczesną przystań. Zwiedzić pozostałości starożytnego miasta Kurion wraz z zachowanym antycznym amfiteatrem oraz podziwiać miejsce narodzin bogini piękności Afrodyty. Uczestnicy wyprawy podróżowali po starej części Nikozji, stolicy wyspy, gdzie spotykają się ze sobą dwa różne państwa pośrodku miasta. Zobaczyli też małą, niemal całkowicie wyludniona wioskę Lofou, którą ogarnia życie i gwar uliczny co weekend gdy mieszkańcy powracają by odpocząć w zaciszu swoich kamiennych domów i wąskich uliczek otoczonych z każdej strony zboczami po których wiją się kamienne mury.
Nie mniej jednak pobyt na Cyprze to nie tylko wycieczki i zwiedzanie przepięknych miejsc ale również różnorodne warsztaty związane nierozerwalnie z tematem projektu Erasmus+, którego przewodnim słowem są zioła i ich lecznicze właściwości. Tak więc uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się w Centrum Edukacji Ekologicznej o „Uzdrawiającej mocy ziół”, poznać typowe zioła rosnące na Cyprze i ich właściwości lecznicze. Brali udział w warsztatach „Zdrowe mikstury i przepisy zebrane od starych ludzi”, które odbywały się w Narodowym Parku lasów Athalasa. Udało im się również wygrać MasterChef, na którym wspólnymi siłami przygotowali smażonego kurczaka w ziołach, a który stał się przebojem w tamtejszej szkole nie tylko między uczniami ale również wśród nauczycieli z innych krajów.
Organizatorzy spotkania z Cypru również zadbali o rozrywkę dla uczniów każdego popołudnia. Mogli więc poznać cypryjskie gry, pojeździć na rowerze brzegiem Morza Śródziemnego, brać udział w lekcji tańca oraz wspólnie z nowymi przyjaciółmi zagrać w kręgle. Na zakończenie spotkania w piątek zostali zaproszeni na sporty wodne. Tak więc każdy z nich mógł popływać łódką, kajakiem czy małą żaglówką.
Do hotelu wracali bardzo późno, ale to nie przeszkadzało uczniom, by jeszcze rozegrać partyjkę bilarda, poserfować po Facebook, zadzwonić do rodziców czy pogadać na chat-cie z kolegami. Mamy nadzieję, że dyrektor Halina Mąka oraz Aneta Kita, Filip Biernat, Marcin Tomaszek i Marcin Twaróg – uczniowie klasy I gimnazjum na długo zapamiętają tą piękną wyspę i ludzi na niej mieszkających, którzy są niezwykle życzliwi i jak my trochę zakręceni przy realizacji zadań projektowych. Wierzę, że zapamiętają smak hałwy, baklawy, soutjouko czy mezzé oraz utrzymają jeszcze przez długi czas kontakty z kolegami z którymi zaprzyjaźnili się w czasie tego niezwykłego w ich życiu tygodnia przygody na Cyprze, który znajduje się aż w południowo-zachodniej Azji.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: