Regionalny Program Stypendialny dla najzdolniejszej młodzieży z Małopolski

10.10.2016

Prawie 32 mln zł trafi do najzdolniejszej młodzieży w Małopolsce dzięki Regionalnemu Programowi Stypendialnemu – inicjatywie Województwa Małopolskiego mającej na celu wspieranie najzdolniejszej młodzieży. Szczególnie uzdolnieni matematycznie, informatycznie, przyrodniczo lub językowo uczniowie z ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą liczyć na wsparcie Małopolski w rozwijaniu swoich talentów. Właśnie ruszył nabór wniosków z Regionalnego Programu Stypendialnego, dzięki któremu do 2023 roku stypendia otrzyma ponad 5100 uczniów.

O stypendia mogą ubiegać się małopolscy uczniowie V i VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w tym uczniowie niepełnosprawni, mieszkający na wsi, pochodzący z rodzin wielodzietnych lub w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium będzie przyznawane na 12 miesięcy. Uczniowie podstawówek miesięcznie otrzymają 400 zł brutto, gimnazjaliści – 500 zł, natomiast najstarsi stypendyści – ze szkół ponadgimnazjalnych – 600 zł.

Żeby jednak starać się o te pieniądze należy wykazać się znakomitymi wynikami w nauce.
Dla uczniów podstawówek progiem jest średnia ocen ze wszystkich przedmiotów na poziomie co najmniej 4,75 oraz nie niższa niż 5,0 z przedmiotów: przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki i przedsiębiorczości.
Dla gimnazjalistów jest to: 4,75 ze wszystkich przedmiotów i 4,5 z pozostałych, natomiast dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odpowiednio: 4,5 i 4,25. Przy ocenie wniosków brane pod uwagę będą też wyniki sprawdzianu lub egzaminu zewnętrznego, szczególne osiągnięcia z wymienionych przedmiotów, w tym udział w olimpiadach i konkursach co najmniej na poziomie wojewódzkim w trzech poprzednich latach szkolnych.

Nabór wniosków trwa do 2 listopada.

Dokumenty, regulamin i dodatkowe informacje znajdują się na stronie: http://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/praca-i-edukacja/regionalny-program-stypendialny