Wszelkie prawa zastrzeżone
W ramach realizacji programu „Jestem stąd…” w Szkole Podstawowej nr 2 w Męcinie odbył się „Tydzień regionalny”. Pomysłodawczynią oraz głównym koordynatorem wydarzenia była Jadwiga Kuczaj.
Pierwszego dnia uczniowie klas IV – VI wzięli udział w warsztatach Małej Akademii Folkloru. Pierwsze z nich, zatytułowane O czym grają dudy, jak dźwięczy trombita? były doskonałą okazją do zapoznania się z instrumentami pasterskimi. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska, dotknąć i posłuchać jak grają: dudy, złóbcoki, basy, trombita, okaryna i różnego rodzaju piszczałki. Przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki uczniowie bawili się w dawne zabawy, słuchali tradycyjnych przyśpiewek, sami próbowali akompaniować. Wykonali również własne piszczałki.
Drugie warsztaty odbywały się pod hasłem Etno-inspiracje. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest etnodizajn. Była to przede wszystkim niezwykła wędrówka po barwnej krainie wzorów i motywów wykorzystywanych w tradycyjnym zdobnictwie, ich symbolicznym i obrzędowym znaczeniu. Uczniowie poznali współczesne oblicza wzornictwa inspirowanego miejscowym folklorem. Oczywiście najciekawsze były zajęcia, podczas których ze zgromadzonego katalogu wzorów, barw, motywów uczniowie tworzyli własne projekty i przenosili je na t-shirt. Każdy uczeń opuścił zajęcia z podkoszulkiem, na którym widniał własnoręcznie wykonany wzór.
W drugim dniu zorganizowana została wystawa składająca się głównie z rękodzieła wykonanego przez uczniów i ich rodziny oraz panią Stanisławę Oleksy – miejscową mistrzynię koronki i bibułkarstwa. Na wystawie pojawiły się także prace inspirowane folklorem oraz projekty gorsetów wykonane przez uczniów. Znalazło się również miejsce na pamiątki - przedmioty codziennego użytku wykonane przez dziadków i pradziadków.
W kolejnych dniach odbył się cykliczny konkurs wokalny Śpiewać każdy może (tym razem uczestnicy prezentowali piosenki ludowe) oraz przegląd gawędziarski. Jak się okazało, największą trudnością było posługiwanie się piękną gwarą. Uczniowie jednak znakomicie sobie poradzili. Opowieściom przysłuchiwała się Pani Stanisława Oleksy, która bardzo wysoko oceniła umiejętności uczniów, a następnie zaprezentowała opowieść o pieczeniu chleba.
Na koniec miało miejsce podsumowanie „Tygodnia regionalnego”, rozdano dyplomy i nagrody. Uczniowie klas I- IV oraz Oddziału Przedszkolnego wykonali plakaty, w których przedstawili swój związek z rodziną, szkołą oraz miejscowością w której mieszkają.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: