Wszelkie prawa zastrzeżone
Ponad 100 wykonawców z 15 grup teatralnych uczestniczyło w Konkursie Scenek Teatralnych w ramach III Przeglądu Artystycznego Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Limanowa „MaGa – Młodzi artyści Gminy atakują”. Konkurs odbył się dnia 12 maja w świetlicy w Starej Wsi.
Uczniowie z gminnych szkół prezentowali swe aktorskie zdolności w trzech kat. wiekowych : kl.0-III SP, kl. IV-VI SP oraz kat. kl. gimnazjalnych. Łącznie z przedstawieniami teatralnymi zaprezentowało się 15 grup /6 – w kat. kl.0-III SP, 6 – w kat. kl. IV-VI SP oraz 3 w kat. gimnazjów/. Prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy oglądali przybyli na konkurs goście: sołtys wsi Stara Wieś I Urszula Biernat, Radny Gminy Limanowa Marcin Radzięta, Skarbnik Gminy Limanowa Marcin Matras oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król.
Występy młodych aktorów oceniało trzyosobowe Jury w składzie:
KRYSTYNA HUSSAK – PRZYBYŁO - absolwentka Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 r., laureatka Nagrody Prezydenta Krakowa w 2007 r. ,Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa w 2011 r. oraz Nagrody im. L. Cyganika Za Wybitne Osiągnięcia w Teatrze Dzieci i Młodzieży w 2015 r. . Od 16 lat prowadzi Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Spektakle wyreżyserowane przez Krystynę Hussak-Przybyło otrzymały wiele prestiżowych nagród w Polsce i zagranicą. Od 2000 r. współpracuje z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie przygotowała obsady dziecięce do następujących spektakli: "Lunatycy" oraz "Mistrz i Małgorzata" Krystiana Lupy, "Makbet" Andrzeja Wajdy, "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha"Jana Klaty, " Auto da fé" Pawła Miśkiewicza , "Car Mikołaj" Remigiusza Brzyka, "Nie-Boska komedia" Krzysztofa Nazara, "Oczyszczenie"Petra Zelenki.
AGNIESZKA KOLANOWSKA - absolwentka filologii polskiej i teatrologii, aktorka, instruktorka teatralna, juror w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Związana z Teatrem Figur oraz Teatrem Nowe Przestrzenie w Krakowie. Pracuje w Klubie 303, który zajmuje się propagowaniem działań cyrkowych i teatru ulicznego na terenie Nowej Huty. Od września współpracuje z Fundacją Hipoterapia- Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Fundacją Czerwone Noski w Krakowie.Autorka licznych programów warsztatowych dla dzieci, które na co dzień prezentowane były: w księgarniach Lokator, Czuły Barbarzyńca czy The Revolutionibus. Books&Cafe, jak również przy różnego typu festiwalach takich jak PKO OFF Camera czy Etiuda Anima.
oraz z ramienia organizatora WOJCIECH KORABIK – Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa.
Komisja po obejrzeniu wszystkich występów postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kat. kl.0-III SP:
I miejsce - grupa „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 Starej Wsi
II miejsce – grupa „Ława oskarżonych” ze Szkoły Podstawowej w Kaninie
III miejsce – grupa „Czamiki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie
Wyróżnienie - grupa „Tęczowe Motylki” z Zespołu Szkół w Mordarce
Nagrody za udział: - grupa „Skrzaty” z Zespołu Szkół w Pasierbcu
- grupa „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej w Młynnem
W kat. IV-VI SP:
I miejsce – grupa „Nie tylko nauka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie
II miejsce – grupa „My sportowcy” ze Szkoły Podstawowej w Kaninie
III miejsce – grupa ze Szkolnego Kółka Teatralnego przy Zespole Szkół w Pasierbcu
Nagrody za udział: - grupa „Śmieszotki” ze Szkoły Podstawowej w Młynnem
- grupa teatralna z Zespołu Szkół w Mordarce
- grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu
W kat. gimnazjów:
I miejsce – grupa „Hydra” z Zespołu Szkół nr 2 w Starej Wsi
II miejsce – grupa „Didaskalki” z Zespołu Szkół w Mordarce
III miejsce – grupa ze Szkolnego Kółka Teatralnego przy Zespole Szkół w Pasierbcu
Grupa „Hydra” z Zespołu Szkół nr 2 w Starej Wsi zdobyła ponadto tytuł „Grand Prix” całego Konkursu.
Nagrody laureatom oraz wszystkim uczestnikom teatralnych zmagań wręczali: Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka, sołtys wsi Stara Wieś I Urszula Biernat, radny gminy Józef Mąka oraz członkowie Jury, który wyrazili ogromne uznanie dla przedsięwzięcia, kierując do dzieci i młodzieży a także do opiekunów podziękowania za prezentowane przedstawienia, za widoczny wielki wkład pracy i zaangażowanie. Jak nadmieniła Krystyna Hussak-Przybyło „zabawa w teatr” jest nie tylko ciekawa i interesująca, ale pozwala przede wszystkim poszerzać horyzonty, pomaga rozwijać to, co każdy ma w sobie niezwykłego, indywidualnego. Komisja artystyczna doceniając talent aktorski grupy teatralnej "Hydra" oraz adaptację scenariusza Grzegorza Śmiałka pt. "Pudło" postanowiła zakwalifikować ją do XVII Małopolskiego Spotkania Teatrów Gimnazjalnych przy MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie. Grupę przygotowywała Wioletta Kurek w asyście ks. Daniela Świątka , której to jury gratulowało zarówno pomysłu, sposobu przygotowania młodzieży, ogromu włożonej pracy jak również niezwykle wyważonej wizji na spektakl naszpikowany środkami artystycznymi i aktorskim kunsztem.
Tabela w nowej odsłonie, po zliczonych punktach za występy w kat. teatru już niebawem…a tymczasem przed nami jeszcze jedna, ostatnia bitwa która rozstrzygnie wszystko – a jest to taniec. Występy z tej kategorii już w najbliższy czwartek 19 maja, również w świetlicy w Starej Wsi, początek godz.10.00.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: