Wszelkie prawa zastrzeżone
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddz. w Nowym Targu zapraszają na wykłady z cyklu BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z PRZESZŁOŚCIĄ w dniu 6 kwietnia (środa) o godz. 18.00 w bibliotece w Nowym Rybiu. Wykładowcami podczas spotkania będą Robert Kowalski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Karol Wojtas z Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Tematem pierwszego wystąpienia będzie omówienie genezy zbrodni katyńskiej, ukazanej na szerokim tle stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem bilateralnych relacji polsko-sowieckich w okresie 20-lecia międzywojennego. Temat ten przybliży zebranym Robert Kowalski wykładowca z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Następnie przybliżone zostaną okoliczności podjęcia przez Józefa Stalina decyzji o wymordowaniu polskich elit oraz przebieg aktu ludobójstwa na oficerach, funkcjonariuszach policji i straży granicznej. Wskazani zostaną inni decydenci odpowiedzialni za zarodnię oraz jej bezpośredni wykonawcy. Ofiary zbrodni katyńskiej z Ziemi Limanowskiej - to temat który omawiał będzie Karol Wojtas z Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W drugiej części wystąpienia zostanie omówiony proces ukrywania i zakłamywania zbrodni katyńskiej podczas II wojny światowej i w okresie PRL-u. Na koniec poruszona zostanie kwestia upamiętnienia ofiar w miejscu ich kaźni tj. po przez budowę cmentarzy wojennych, ale również działalność dokumentacyjno-naukową: publikacje, wystawy czy też edukacyjną: rajdy, wieczornice itd.
Wśród ofiar zbrodni katyńskiej są także osoby pochodzące z Ziemi Limanowskiej oraz osoby związane w pewnym okresie swego życia z Limanowszczyzną wykonywanymi obowiązkami i pracą. Spoczywają oni w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Ich sylwetki zostaną ukazane w prezentacji. W referacie zostaną także omówione miejsca pamięci o zbrodni katyńskiej ( pomniki, tablice, krzyże ) zlokalizowane na Ziemi Limanowskiej.
* * *
Robert Kowalski, historyk i muzealnik związany z Uniwersytetem Rzeszowskim. Prezes Oddziału PTH w Nowym Targu oraz Przewodniczący Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Jego zainteresowania badawcze koncertują się wokół problematyki stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-czeskich i polsko-słowackich. Autor i redaktor ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, organizator szeregu konferencji naukowych oraz wielu wystaw czasowych, a także koordynator programów edukacyjno-naukowych. Obecnie pełniący obowiązki Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.
Karol Jerzy Wojtas, historyk, regionalista, pasjonat kolei, licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, współzałożyciel oddziału PTH w Limanowej. Autor licznych artykułów dotyczących dziejów ziemi limanowskiej publikowanych m.in. na lamach „Gazety Krakowskiej”. Autor i współautor kilkunastu wystaw dotyczących historii Limanowej i Ziemi Limanowskiej, kolei oraz I wojny światowej.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: