Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego Małopolski i miej wpływ na inwestycje w swoim regionie!

28.03.2016

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego to pierwszy tego typu budżet w Polsce wprowadzany na skalę regionu. Ma na celu otwarcie się na głos mieszkańców, aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz efektywnego wydawania wspólnych środków z budżetu. Budżet Obywatelski Województwa pozwala mieszkańcom Małopolski kształtować ich najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb, daje możliwość wskazania co jest dla nich szczególnie ważne. Dzięki niemu mieszkańcy okreslają priorytety dla rozwoju powiatów, subregionów oraz całej Małopolski.

Więcej informacji na stronie: www.bo.malopolska.pl oraz www.facebook.com/bo.malopolska

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować o tym na co wydać pieniądze. Mieszkańcy mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami. Jeśli jesteś mieszkańcem Małopolski i ukończyłeś 16 lat to od 15 kwietnia do 6 maja 2016 możesz zgłosić zadanie do Budżetu Obywatelskiego. Zgłaszanym zadaniem może być każdy pomysł, który poprawi jakość życia mieszkańców i przyczyni się do rozwoju Województwa Małopolskiego.

Zadania muszą być zgodne z prawem i mieścić się w granicach zadań i kompetencji Województwa oraz być zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Zgłoszone zadanie może mieć zasięg powiatowy (projekty od 50 tys. do 100 tys. zł), dotyczący powiatu albo miasta Kraków lub subregionalny (projekty od 100 tys. do 300 tys. zł), gdy dotyczy co najmniej dwóch powiatów położonych w tym samym subregionie.

Zadanie może mieć charakter:

• prospołeczny

• kulturalny

• edukacyjny

• sportowy

• turystyczny

• ekologiczny

Zadanie można zgłosić korespondencyjnie lub osobiście w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego lub agendach zamiejscowych. Zgłoszone zadania będą weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. 10 czerwca 2016 roku zostanie ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania i zadan odrzuconych wraz z uzasadnieniem. Głosowanie odbywać się będzie od 18 czerwca do 6 lipca 2016 roku.Każdy mieszkaniec Województwa Małopolskiego mający ukończone 16 lat będzie mógł oddać 1 głos na zadanie powiatowe i 1 na zadanie subregionalne dotyczące powiatu i subregionu, który zamieszkuje.

Budżet Obywatelski to w sumie 6 mln zł – po 1 mln zł dla każdego z sześciu subregionów:

• tarnowskiego - obejmującego miasto Tarnów oraz powiaty: brzeski, dąbrowski, tarnowski,

• sądeckiego - obejmującego miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki;

• podhalańskiego - obejmującego powiaty: nowotarski, suski oraz tatrzański;

• Małopolski Zachodniej - obejmującej powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki,

• Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, z wyłączeniem miasta Kraków - obejmującego powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki i wielicki;

• miasta Kraków (na zasadach przewidzianych dla zadań o zasięgu powiatowym).

W ramach działań przybliżających cel i zasady przedsięwzięcia odbywać się będą spotkania informacyjne z mieszkańcami Małopolski, dotyczące uzyskania konkretnych informacji na temat możliwości udziału w projekcie. Dla mieszkańców powiatu limanowskiego spotkanie zaplanowano w dniu 13 kwietnia (środa) o godzinie 14.00 w Starostwie Powiatowym w Limanowej.