Wszelkie prawa zastrzeżone
Dnia 25 listopada br. w GBP w Starej Wsi odbyło się spotkanie w ramach kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu „Link do Przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Warto podkreślić, że biblioteka w Starej Wsi brała udział we wszystkich edycjach i tym razem została zakwalifikowana do udziału. Warsztaty poprowadziła młoda profesjonalistka, studentka matematyki na Politechnice Warszawskiej - Karolina Karbarczyk. Studiuje Matematykę na Politechnice Warszawskiej, przez rok pracowała jako UX/testerka, gdzie współpracowała z programistami. Od pół roku w ramach fundacji Girls Code Fun prowadzi warsztaty, podczas których uczy programowania dziewczynki. W organizacji studenckiej AIESEC organizowała konferencje dla kilkudziesięciu osób na których również przekazywała informacje na temat tego przedsięwzięcia a także prowadziła warsztaty dla studentów zagranicznych z kreatywności. Aktualnie jest praktykantką w Centrum Planowania w firmie P&G, gdzie także programuje (VBA). Zajęcia kodowanie w języku Scratch z wykorzystaniem robotów finch okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla młodych odkrywców. W spotkaniu uczestniczyły dwie klasy gimnazjum z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Starej wsi, które przybyły pod opieką bibliotekarki szkolnej - Magdaleny Cepielik. Zebranych przywitał Dyrektor biblioteki - Jacenty Musiał, który przedstawił prowadzącą spotkanie. Młoda profesjonalistka od razu nawiązała wspaniały kontakt z młodzieżą, rozbudziła ciekawość tematu i zainteresowanie kodowaniem. Grupy układały komputerowe puzzle z instrukcjami, zaprogramowały roboty do określonych działań i na koniec rozegrały wyścig samodzielnie zakodowanymi robotami. Zajęcia były niezwykle inspirujące i stanowiły innowacyjną ofertę dla młodych uczestników. Było to swoiste połączenie zabawy i nauki, by w ten sposób pokazać i zachęcić gimnazjalistów do podjęcia samodzielnych kroków w dziedzinie programowania, zwłaszcza, iż jest to niezwykle przyszłościowa umiejętność.
Celem projektu „Link do przyszłości” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób ciekawy i nieprzeciętny, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: