Wszelkie prawa zastrzeżone
Dnia 10 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Rybiu miała miejsce podniosła uroczystość z okazji 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wieczornica uświetniona była występem uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie, gdzie Dyrektorem jest Andrzej Kącki.
…Trzeba pamiętać o słowach naszego rodaka Jana Pawła II, że "człowiek jest powołany do wolności. (...) Wolność jest człowiekowi nie tylko dana ale i zadana, by ukazywała prawdę o dobru. Gdyby nie ogromny wysiłek i heroizm Polaków bijących się za Naszą i Waszą wolność, nie byłoby nas tutaj - tymi słowami rozpoczął Wieczornicę Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał, witając licznie przybyłych, uczestników spotkania, wśród których obecni bylii zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Limanowa Marian Mąka, Ks. Proboszcz Parafii w Nowym Rybiu Kazimierz Basista, Ks. Katecheta Józef Uryga, Radny Gminy Limanowa Władysław Lachor, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu Maria Gąsiorek oraz Sołtysi wsi Bałażówka Henryk Gąsiorek i Nowe Rybie Jan Myszka.
Inscenizacja słowno – muzyczna przygotowana została przez uczniów Szkoły Muzycznej w Trzcianie uczęszczających na zajęcia wokalne w ramach eksperymentu wokalnego pod kierunkiem: Ewy Mazur - pianistki, Magdy Mazur - zajmującej się choreografią, Ilony Szczepańskiej prowadzącej śpiew, na podstawie scenariusza prof. Moniki Rosiewicz. Występ zawierający wersy wojskowych i żołnierskich pieśni był dla uczestników spotkania niezwykłym przeżyciem. Następnie miała miejsce druga cześć Wieczornicy, podczas której uczestnicy otrzymali śpiewniki i pod przewodnictwem Ilony Szczepańskiej wspólnie śpiewali popularne pieśni takie jak: "Wojenko, Wojenko", "Piechota", "Legiony", "O mój rozmarynie", by zakończyć uroczystym "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy, Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy". Słowa uznania i podziękowania za piękne chwile refleksji i zadumy, które dały możliwość nie tylko wspomnienia, ale i oddania hołdu walczącym za wolność Ojczyzny skierowali w stronę wykonawców Zastępca Wójta Marian Mąka oraz Ks. Proboszcz Kazimierz Basista.
Wieczornica była nie tylko piękną lekcją historii, ale i współczesnego patriotyzmu oraz postawy obywatelskiej. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości: wykonawcom, nauczycielom zaangażowanym w spektakl oraz wszystkim tym, którzy dając świadectwo miłości do Ojczyzny i pamiętając o poległych, tak licznie przybyli na spotkanie.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: