Wszelkie prawa zastrzeżone
29 kwietnia 2015 roku gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Pasierbcu odwiedziły ekipę filmu Soldat na planie zdjęciowym. Zdjęcia do krótkometrażowego filmu Mateusza Mirochy odbywały się między 27 a 30 kwietnia w Młynnem.
Wizyta dziewcząt – redaktorek szkolnej gazetki - na planie zdjęciowym została bardzo mile odebrana przez całą ekipę. Kierownik produkcji – Zuzanna Świeboda bardzo chętnie opowiedziała gimnazjalistkom o całym przedsięwzięciu oraz przedstawiła niemalże wszystkich członków filmowej załogi.
Szybko okazało się, że na planie filmu Soldat nie zabraknie aktorów znanych z wielkiego ekranu. Sporym przeżyciem dla dziewcząt była rozmowa z Marcelem Sabatem – znanym m.in. z pierwszoplanowej roli Tadeusza Zawadzkiego – Zośki - w Kamieniach na szaniec. Marcel Sabat okazał się aktorem bardzo sympatycznym, a zarazem skromnym. Dziewczęta mogły także porozmawiać z Leną Schimscheiner. Aktorka w 2012 roku otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą w 48 Hour Film Project w Krakowie za film Pończocha. Zagrała m.in. w Loving Vincent (produkcja polsko-brytyjska o twórczości Vincenta Van Gogha) oraz w filmie Czerwony Pająk Marcina Koszałki.
Ale ekipa filmu Soldat to nie tylko zdolni i ambitni aktorzy. Przy realizacji projektu pracowało kilka wybitnych osobowości polskiego kina. Wśród nich wymienić należy Krzysztofa Ciołkowskiego - profesjonalnego asystenta operatora. Niesamowitym przeżyciem było spotkanie z człowiekiem, który pracował przy tak wielu polskich produkcjach wysokobudżetowych, w tym przy nagrodzonym Oscarem filmie Ida Pawła Pawlikowskiego, Papusza Krzysztofa Krauze czy Serce, serduszko Jana Jakuba Kolskiego.
Bardzo wiele o swojej pracy opowiedziała dziewczętom także Barbara Ferlak – scenografka, a zarazem osoba, dzięki której Soldat realizowany był właśnie w Młynnem. Barbara Ferlak aktualnie współpracuje ze stacją TVN w Warszawie, ostatnim jej zrealizowanym projektem była scenografia do czołówki programu Na językach. Dziewczyny były pod wielkim wrażeniem scenografii wykonanej przez Panią Barbarę we wnętrzu starego domu. Mogły także poznać kilka sekretów filmowej charakteryzacji.
Oczywiście kulminacyjnym punktem wyprawy na plan zdjęciowy była rozmowa z reżyserem i pomysłodawcą produkcji Soldat – Mateuszem Mirochą. Mateusz Mirocha pracował m.in. na planie hollywoodzkiej superprodukcji Bangistan, która miała miejsce w Krakowie w 2015 roku. Jest twórcą wielu filmów krótkometrażowych, średniometrażowych oraz wideoklipów. Reżyser opowiedział dziewczętom m.in. o tym, jak doszło do realizacji filmu, w jaki sposób pozyskiwano środki na ten cel oraz o tym, jak udało się zebrać tak wyśmienitą ekipę do jego realizacji. Reżyser zdradził także kilka ciekawostek dotyczących wyboru tematu swej etiudy oraz formy jej realizacji, na którą się zdecydował.
Wizyta na planie filmowym była okazją do przyjrzenia się pracy ponad dwudziestoosobowej grupy ludzi, których pasją jest film. Młodzi, zdolni, życzliwi, chętnie i z poczuciem humoru opowiadający o swojej pracy i doświadczeniach – chyba tak możnaby najkrócej scharakteryzować twórców krótkometrażowego filmu Soldat, mówiącego o dylematach ludzi żyjących w czasach II wojny światowej. Mamy nadzieję, że to tylko początek historii, którą ujrzymy kiedyś na wielkim ekranie… Trzymamy za słowo!
Oprac. mgr Natalia Wątroba
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. U. UE. L.2016.119.1) informujemy, iż: