Zmarł Antoni Zoń

30.11.2010

W dniu 28.11.2010 r. (niedziela) w Krakowie zmarł w wieku 85 lat wieloletni działacz ludowy Antoni Zoń ze Starej Wsi.

Urodził się 21 czerwca 1925 r. w Limanowej. Od najmłodszych lat był związany z ruchem ludowym.

Przez dziesiątki lat pełnił wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji m. / in. Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Nadzorczej Limanowa-Sowliny, Sekretarza Powiatowego Komitetu ZSL w Limanowej był też Honorowym Prezesem Zarządu Powiatowego PSL w Limanowej.

Za zasługi w ruchu ludowym oraz pracę społeczną odznaczony został m. in.: Medalem im. Wincentego Witosa, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

W czasie II wojny światowej aktywnie działał na rzecz wyzwolenia kraju walcząc z niemieckim najeźdźcą. Walczył w Batalionach Chłopskich pod pseudonimem "Jeleń".

Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej mogą zawdzięczać Mu, że pełniąc wiele funkcji aktywnie zabiegał o rozwój tego terenu, budowę dróg, mostów, szkół, elektryfikacji i wiele innych przedsięwzięć gospodarczych, które przyczyniły się do rozwoju społeczno-gospodarczego tej Ziemi.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 3 grudnia 2010 r. (piątek) o godz. 1100 Mszą Świętą w intencji zmarłego Śp. Antoniego Zonia w Kościele parafialnym w Starej Wsi, pochowany zostanie w grobowcu rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Limanowej.